Haber

Sabancı Üniversitesi SUCool Kuluçka Merkezi ve J-START Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nu hayata geçirdi

Sabancı Üniversitesi, SUCool Kuluçka Merkezi ve J-START Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nu hayata geçirdi.

Sabancı Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, 2013 yılından bu yana erken aşamadaki girişimcilere üniversite bünyesinde rehberlik ederek kapsamlı destek hizmetleri sunan SUCool, yeni kuluçka merkezinin açılışını Sabancı Üniversitesi Tuzla Kampüsü’nde düzenlenen törenle yaptı.

Türkiye’nin ilk teknoloji ticarileştirme şirketi İnovent AŞ’yi kurarak girişimciliği desteklemek amacıyla yola çıkan Sabancı Üniversitesi, aynı zamanda “Yapay Zeka, İleri Malzeme Teknolojileri, Finansal Teknolojiler, Eğitim Teknolojileri, Akıllı Şehirler, Dijital Sağlık, Büyük Veri Analitiği ve Siber Uzay” projelerini de hayata geçirdi. SUCool Kuluçka Merkezi ile. “Güvenlik” gibi yüksek teknoloji kategorilerindeki işletmelere akademik ortamda ücretsiz çalışma imkanı sunacak.

Tören kapsamında, Sabancı Holding’in Kurumsal Girişim Sermayesi Fonu Sabancı Ventures ve Abdul Latif Jameel’in (ALJ) yatırımcısı olduğu Sabancı Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirilecek J-START Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nun imzaları atıldı. ve teknoloji odaklı girişimlere yatırım yaparak yenilikçi fikirleri destekleyecekleri konusunda da imzalar atıldı. atıldı.

J-START İşbirliği Anlaşması, Sabancı Üniversitesi Genel Sekreteri Ali Çalışkan ile ALJ International Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fady Jameel tarafından imzalandı.

Açılışta SUCool Kuluçka Merkezi’nin yeni girişimi Cosmotree de tanıtıldı. Dünyadaki oksijenin yüzde 70’inden fazlasını üreten alglerden oluşan bir sistem olan Cosmotree, şirketlerin karbon ayak izini azaltabilecek sürdürülebilir bir çözüm sunuyor.

Açıklamada, törendeki konuşmasına yer verilen Sabancı Üniversitesi Rektörü Yusuf Leblebici, şunları söyledi:

“Türkiye’deki tüm üniversiteler arasında ilk kez inovasyon ofisini kurduk. Sadece bu konuyla ilgilenen bir ‘İnovasyon Baş Sorumlusu’muzun olmasından gurur duyuyoruz. Türkiye’de başka hiçbir üniversitede bu yok. Ayrıca Abdul ile yaptığımız iş birliğiyle de gurur duyuyoruz. Latif Jameel (ALJ), “Bu faaliyetleri desteklemek için bir yatırım fonu başlattık. Yakın gelecekte bu yatırım fonunu daha da yüksek seviyelere çıkarmayı umuyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu